spot_img

Holandia – legalizacja czy nie? Jak to w końcu wygląda

Wiele osób nawet nie wie, że marihuana w Holandii nie jest zalegalizowana, w takim razie jak wygląda prawo, które nie karze ludzi za posiadanie i palenie jej, podczas gdy legalna nie jest? Odpowiedź jest bardzo łatwa, po prostu nie wszyscy o tym wiedzą, że…

W Holandii można zostać ukaranym za posiadanie marihuany

I to piszę całkiem poważnie, jednak są pewne restrykcje które pozwalają na posiadanie pewnych ilości marihuany. Jeżeli posiadasz mniej niż 5 gram, nie grozi ci nic. Za więcej niż 5 gram, maksymalnie do 500 gramów – możesz zostać ukarany karą pieniężną lub pracami społecznymi, a za posiadanie ilości przekraczających 0.5 kg – trafiasz do paki. Za przewożenie marihuany poza granice kraju grozi więzienie.

W ogóle to dość śmieszne, bo mam kilku znajomych w Holandii i nie słyszałem jeszcze aby którykolwiek z nich został, lub słyszał o tym, że ktoś został ukarany karą pozbawienia wolności za posiadanie większej ilości. Wiecie jak to jest?

Głupi przykład ale trochę jak z piciem w domu za czasów bycia nastolatkiem, znaczy no, jak się miało 17-lat, przecież robiąc domówkę w domku rodziców nad jeziorem, nikt się nie spodziewał Policji, hulaj dusza. Dopóki ktoś czegoś głupiego nie odwalił.

Władze często tam przymykają oko na to. A kiedyś przymykały do tego stopnia, że w Niemczech i Francji dochodziło do protestów, ponieważ marihuany można było uprawiać tyle, ile się chce – rząd z tym nic nie robił. Nie było syfu, było ok. No, do czasu tych protestów, wtedy rząd zezwolił jedynie na hodowanie max 5 krzaków na własny użytek.

Co jest najciekawsze? To, że Holandia zaczęła działać tak pod wpływem Ruchu Hipisowskiego. Wtedy rząd podzielił narkotyki na dwie grupy, te zdatne do użytku, o małej szkodliwości – miękkie i twarde – które do teraz są zakazane. Do miękkich narkotyków jest zaliczane wszystko co związane z marihuaną.

Coffeeshopy w Holandii

Coffeeshopy w Holandii muszą przejść szczególną kontrolę by móc sprzedawać w nich zioło. By kupić zioło w Coffeeshopach trzeba mieć przede wszystkim skończone 18 lat, ale to nie jedyny przepis, który reguluje sprzedaż marihuany.

Marihuanę można kupić tylko wtedy kiedy jesteś pełnoprawnym obywatelem Holandii. Na to się przymyka oko i to dość często, ile słyszałem o wycieczkach z mojego miasta gdzie ludzie po prostu kupowali sobie marihuanę w Coffeeshopie.

Podsumowując

Palić? Można. Posiadać? Można, ale tylko do 5 gram na osobę. Powyżej tych 5 gram możesz zostać ukarany. By kupić „LEGALNIE” marihuanę, musisz mieć skończone 18-lat i być obywatelem Holandii. W każdym razie to, co jest Holandii nie można nazwać legalizacją ani dekryminalizacją. Ponieważ posiadanie większych ilości podlegają karze. Pamiętaj, za granicami naszego kraju zachowuj się z głową.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze