spot_img

Jak pozbyć się THC z organizmu?

Załóżmy, że dostałeś wymarzoną pracę, ale jednym z czynników zależnych od tego, czy będziesz tam pracować jest całkowita rezygnacja z palenia ziółka. Wydaje się niemożliwe co? Przynajmniej dla większości ludzi, bo przecież jest coś takiego jak weekend i nawet jeśli nie palisz w tygodniu to czasem chillout to obowiązkowa pozycja na sobotni wieczór, szczególnie przy szklanym bongu.

Po sobocie przychodzi niedziela i poniedziałek, wracasz do pracy… Nieoczekiwanie, bez żadnych zapowiedzi szef mówi, że dziś każdy będzie miał robione testy narkotykowe.

A testy narkotykowe to wcale nie zabawa. Zdarza się tak, że chcąc nie chcąc musisz je przejść i najlepiej by było jakbyś przeszedł przez nie bez żadnego szwanku, jak to zrobić?

Jak długo THC utrzymuje się w Twoim organizmie?

Mówi się, że to, jak długo utrzymuje się THC w organizmie zależne jest od z reguły dwóch czynników. Sam organizm i nawyki. Mówiąc o nawykach mam tu na myśli np. częste palenie zioła z bonga od kilku lat. Ale mimo tego, że każdy jest inny, to jest pewien okres w którym THC intensywnie wydziela się z organizmu, a mowa tutaj o 1 do 30 dni w moczu, lub nawet 4 miesięcy w przypadku włosów, chociaż jest to rzadziej stosowana metoda badania zawartości THC w organizmie.

THC metabolizuje się wątrobie, ale sam test na THC, nie jest testem na obecność THC. Jest kilka innych związków, które rozkładają się dłużej niż THC, a są z nim powiązane. Przez to test jest często ukierunkowany na te inne związki, jak np. kwas tetrahydrokannabinolokarboksylowy, który rownież metabolizuje się wątrobie, ale znacznie dłużej pozostaje aktywny niż samo THC.

Czynniki które wpływają na to jak szybko metabolizujesz THC

  • Ilość tkanki tłuszczowej.
  • Częstotliwość zażywania THC.
  • Sam metabolizm.

Zacznijmy od częstotliwości zażywania THC

Logiczne jest to, a przynajmniej powinno być, że im więcej THC zażywasz, tym więcej metabolitów przyjmujesz do swojego organizmu, co oczywiście skutkuje tym, że THC jest więcej i trudniej się go pozbyć z organizmu. Dodatkowo marihuana podawana inaczej niż jako joint czy lufka i bongo, może i raczej zostanie dłużej w twoim organizmie. Mowa tutaj o jedzeniu czy chociażby kapsułkach.

Wiadome jest to, że dwa gramy marihuany opuszczą twój organizm wolniej niż jeden gram. Dodatkowo jeśli jesteś niedzielnym palaczem, lub po prostu miałeś styczność z marihuaną raz, to możesz być pewien, że ta opuści twój organizm znacznie szybciej niż w przypadku zaawansowanego palacza. Więc jeśli używasz częściej marihuany, to możesz być pewien, że czas w którym THC zniknie z organizmu będzie znacznie dłuższy niż w przypadku pierwszego kontaktu.

Wiem wiem, podchodzę do tego trochę naukowo, ale niektóre tematy trzeba właśnie tak przyjąć, bo są sprawy ważne i ważniejsze, to jest ta ważniejsza.

Zawartość tłuszczu w ciele, a ilość metaboli

Może nie wiesz, ale THC rozpuszcza się w tłuszczach, więc osoba z większą ilością tkanki tłuszczowej będzie dłużej składować THC niż osoba z mniejszą ilością tejże tkanki. Kobiety mają znacznie więcej tkanki tłuszczowej od mężczyzn i dlatego THC działa na nie mocniej + dłużej jest wykrywalne.

Dużą rolę odgrywa również sam metabolizm, czyli przemiana materii. Niektórzy ludzie palą kalorię siedząc, niektórzy trochę się muszą namęczyć by je spalić. Pamiętaj o jednym, jeśli osoba próbuje ci wmówić, że im więcej sportu przed testem tym lepiej, to powiedz mu, że się myli, gdyż trening może chwilowo podnieść zawartość THC w twoim organizmie. Dlatego nie polecam biegania przed testem.

Wrażliwość testu

Wrażliwość testu też ma znaczenie, najczęściej bada się mocz, jednak czasem mogą porwać się do takich metod jak badanie włosów, krwi lub śliny. Włosy – tak jak pisałem wcześniej, potrafią przetrzymywać THC najdłużej, jednak jest to mało popularna metoda. Możesz być pewien, że najczęstszą metodą jest badanie moczu. W moczu THC utrzymuje się od 1 do 30 dni. Z reguły czułość testu to 50 ng na ml badanego materiału, jednak mogą też być super czułe testy jak 15 ng na ml. Poniżej przedstawiam czas utrzymywania się THC na test w moczu na 50 ng/ml.

  • Palenie okazjonalne, np. jointy z bletek – do 3 dni,
  • Palenie umiarkowane (do 4 razy w tygodniu) – 5-7 dni,
  • Palenie częste (codziennie) – 10 do 15 dni,
  • Palenie nałogowe (kilka razy dziennie) – nawet do 30 dni.

Testy THC na ślinę

  • Okazjonalne palenie – do 3 dni,
  • Codzienne/częste palenie – do 29 dni.

Test THC na włosy

Po spożyciu konopi, THC dociera do meszków włosowych przez naczynia krwionośne i utrzymuje się tam ok. 90 dni, co potwierdza badanie z 2015 roku. Dlatego lepiej być łysym, lub przed ewentualnym testem zgolić się na zero.

Ale spokojnie..

Jak w takim razie pozbyć się THC w szybszym czasie z organizmu?

Jeśli wiesz, że czeka cię test np. za dwa tygodnie, to najlepiej jakbyś w dzień w którym się o tym dowiedziałeś po prostu przestał palić. Brzmi komicznie, ale to jedna z najlepszych metod na pozbycie się THC z organizmu. W zależności od tego jak długo palisz, THC będzie utrzymywać się w organizmie przez określony czas, jest jeszcze kilka innych=metod, które pozwolą przyśpieszyć proces płukania organizmu z THC.

Pij dużo wody

Picie wody to podstawa, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Woda pitna najlepiej sprawdzi się w badaniu moczu. Przed testem pij dużo wody, najlepiej już dzień przed i staraj się jak najczęściej wypróżniać. Podczas testu staraj się być nawodniony, dzięki temu twój mocz będzie rozwodniony i trudniej będzie wykryć cząsteczki THC.

Zadbaj o odpowiednie suplementy

Badanie z 2011 roku pokazało, że cynk może sfałszować wyniki testu i ukryć zawartość THC w moczu, podobnie jest z doustnym podaniem cynku, wtedy taki test jesteś w stanie oszukać przez jakieś 12 godzin. Nie jest to w 100% skuteczne więc lepiej brać cynk i pić wodę na raz :P.

Dodatkowo uzupełnij swoją dietę o witaminę C.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny jest często używany w przypadkach przedawkowania. Dzieje się tak ponieważ cząsteczki węgla aktywnego mają ujemny ładunek, wiążą się z dodatnimi ładunkami w niektórych lekach, zatrzymując je.

Badania pokazują, że węgiel aktywny wiąże się z metabolitami, takimi jak THC-COOH i THC-COO-glukuronid, zapobiegając ich ponownemu wchłanianiu do krwiobiegu i przyspieszając ich eliminację.

Podsumowanie

• THC rozkłada się w wątrobie na metabolity, takie jak THC-COOH, i właśnie to wykrywa się w wielu testach na obecność narkotyków.
• Różne testy narkotykowe mają różne czasy wykrycia, na które wpływ ma również zawartość tłuszczu w organizmie, metabolizm oraz to, ile/jak często używasz konopi.
• Badania moczu są zdecydowanie najpopularniejszą metodą, zwłaszcza wśród pracodawców.
• W przypadku zbliżającego się testu narkotykowego należy natychmiast zaprzestać używania zioła.
• Aby przyspieszyć wydalanie THC lub pomóc zamaskować jego obecność, pij dużo wody (ale nie za dużo!).
• Możesz także spróbować: cynku, napojów odtruwających i węgla aktywnego.

Ostatecznie nie ma niezawodnej formuły, która pozwoliłaby szybko wypłukać THC z systemu. Jest po prostu zbyt wiele zmiennych. Ale to nie znaczy, że jesteś bezsilny. Badania pokazują, że omówione przeze mnie metody mogą przyspieszyć ten proces. Mając wiedzę po swojej stronie i odrobine szczęścia, będziesz mógł uniknąć przykrości związanych z testami narkotykowymi. Mimo wszystko, póki nie robisz nikomu tym krzywdy – to tylko i wyłącznie twoja sprawa co robisz w wolnym czasie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze