spot_img

Fame MMA 20, kiedy? Kto założył Fame MMA?

Napięcie przed kolejną galą Fame MMA rośnie. Kiedy się odbędzie gala FAME MMA 19? Już w te sobotę, tj. 02.09.2023 r. Czyli jesteśmy bliżej niż dalej. Zapewne na samej gali dopiero się dowiemy co się będzie działo na gali FAME MMA 20, a już jestem ciekaw. Zapewne dwudziesta edycja gali FAME MMA będzie wyjątkowa, w końcu dobiją do magicznej 20stki. Ale dziś pogadamy o tym, kto założył federację Fame MMA i kiedy powstała.

Kiedy gala Fame MMA 20?

Gala Fame MMA ma się odbyć 18 listopada 2023 roku. Jeszcze nie znamy wielu szczegółów dotyczących walk i tego, co się będzie działo na tej gali, jednak mamy pewność, że odbędzie się ona na Arenie Gliwice. Ile taka arena pomieści ludzi? Według wujka Google, Arena Gliwice mieści 17 tysięcy ludzi.

Jak powstało Fame MMA?

Fame MMA to polska federacja organizująca gale typu freak show fight z siedzibą w Swarzędzu (k. Poznania). Pojedynki toczone są głównie na zasadach MMA, choć odbywają się także w innych dyscyplinach sportu walki, podczas których walczą celebryci, youtuberzy, raperzy, influencerzy czy inne znane osoby ze świata mediów. W tym artykule przedstawię krótką historię tej niezwykłej organizacji, która od 2018 roku podbija serca polskich fanów sportów walki.

Fame MMA powstało z inicjatywy czterech osób: Wojciecha Goli, Michała Barona, Krzysztofa Rozpary i Rafała Pasternaka. Ich pomysł polegał na stworzeniu federacji, która będzie łączyć elementy sportu, rozrywki i show-biznesu. Zamiast profesjonalnych zawodników MMA, na ringu mieli stanąć ludzie znani z internetu, telewizji czy muzyki, którzy mają duże grono fanów i charyzmę. W ten sposób Fame MMA miało przyciągnąć nową grupę widzów, którzy niekoniecznie interesują się tradycyjnymi galami MMA.

Kiedy odbyła się pierwsza gala Fame MMA?

Pierwsza gala Fame MMA odbyła się 30 czerwca 2018 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie. Głównym wydarzeniem wieczoru było starcie o pas kategorii ciężkiej pomiędzy jednym z właścicieli federacji, Michałem „Boxdelem” Baronem a streamerem Jakubem „Guzikiem” Szymańskim. Walka zakończyła się zwycięstwem Boxdela przez TKO w pierwszej rundzie. Oprócz tego na gali wystąpili m.in. Adrian „Polak” Polański, Daniel „Magical” Zwierzyński, Krzysztof Olczak i Piotr Celej. Gala cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów i publiczności, co zachęciło organizatorów do kontynuowania projektu.

Od tego czasu Fame MMA zorganizowało łącznie 18, a zaraz 19 gal w Polsce i jedną za granicą (w Londynie). Na ringu pojawili się tacy znani ludzie jak: Dawid „Malczewski” Malczewski, Marcin „Różal” Różalski, Mateusz „MatthG” Górski, Piotr „Bonus BGC” Witczak, Tomasz „Gimper” Działowy, Robert „Sutonator” Pasut, Sylwester Wardęga, Hubert Mściwujewski, Popek Monster, i wielu innych. Niektóre z walk były bardzo emocjonujące i widowiskowe, inne zaś budziły kontrowersje i krytykę. Jednak nie da się zaprzeczyć, że Fame MMA stało się fenomenem społecznym i medialnym, który przyciąga miliony odbiorców.

Fame MMA batoniki i inne ciekawostki

Fame MMA nie ogranicza się tylko do organizowania gal. Federacja prowadzi także aktywny kanał na YouTube, na którym publikuje materiały promocyjne, wywiady z zawodnikami, kulisy przygotowań i relacje z wydarzeń. Ponadto Fame MMA regularnie organizuje konferencje prasowe przed każdą numerowaną galą, na których dochodzi do pyskówek i prowokacji między rywalami. Konferencje są prowadzone przez różne osoby, m.in. Arkadiusza „Pana” Pawłowskiego, Michała Rogozińskiego czy Huberta Mściwujewskiego.

Fame MMA to także biznes. Federacja zarabia na sprzedaży biletów na gale, transmisjach pay-per-view, sprzedaży gadżetów, batonów i ubrań z logiem organizacji, a także na współpracy z różnymi sponsorami i partnerami. 20 listopada 2021 roku Krzysztof Rozpara zapowiedział publiczną emisję akcji Fame MMA, co świadczyło o planach dalszego rozwoju i ekspansji na rynku. Federacja ma ambicje stać się największą w Europie organizacją typu freak show fight i konkurować z innymi podmiotami tego rodzaju, np. Celebrity Boxing.

Fame MMA, co to? Podsumowanie

Fame MMA to zjawisko, które podzieliło polską scenę sportów walki. Dla jednych jest to atrakcyjna forma rozrywki, która promuje sport i przyciąga nowych fanów. Dla innych jest to profanacja i degradacja sztuk walki, która niszczy ich wizerunek i poziom. Niezależnie od opinii, trzeba przyznać, że Fame MMA zrobiło coś, co wcześniej nie udało się żadnej innej federacji w Polsce – stworzyło własną markę i kulturę, która ma swoich zwolenników i przeciwników. Historia Fame MMA to historia sukcesu, który pokazuje, że czasem wystarczy mieć odwagę i pomysł, aby zmienić oblicze polskiego sportu.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze