spot_img

Czy waporyzacja jest zdrowa i bezpieczna?

Ze względu na ostatnio rosnącą popularność waporyzatorów pojawiło się wiele pytań dotyczących waporyzacji. Nie ma co ukrywać, że zdrowie jest najważniejsze i trzeba o nie dbać. Wiele osób chcących ograniczyć inhalację substancji toksycznych sięga po waporyzatory. Czy słusznie? Czy waporyzacja jest zdrowa i bezpieczna?

Czy waporyzacja jest bezpieczna?

Czy jest bezpieczna? Nie. Czy jest bezpieczniejsza, niż palenie? Zdecydowanie tak. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o temperaturach, które towarzyszą nam podczas palenia i waporyzacji. Większość waporyzatorów dobrej jakości ma ograniczony zakres regulacji temperatury i najczęściej jest to 220-230 stopni celsjusza. W przypadku palenia temperatura oscyluje w granicach 1000 stopni celsjusza w miejscu żaru i od 400 do 600 stopni celsjusza w okolicy filtra/ustnika.

Dzięki niższej temperaturze ekstrakcji w waporyzatorach możesz przyswoić więcej substancji aktywnych zawartych w ziołach. Przy temperaturach towarzyszących paleniu większość substancji (blisko 50%) spala się i zamiast trafić do Twojego organizmu, ulatnia się w powietrzu. Zamiast tego wciągasz nieporównywalnie więcej substancji toksycznych.

Różnica jest ogromna, prawda?

Nasze płuca są przystosowane do wdychania świeżego powietrza. Nie do wdychania gorącego, czy ciepłego strumienia powietrza stąd sama waporyzacja na pewno nie jest bezpieczna w stu procentach. Jak każda forma „palenia”, może być niebezpieczna dla naszego układu oddechowego, przełyku, płuc.

Czy waporyzacja jest zdrowa?

Scenariusz jest ten sam. Czy jest zdrowa? Nie. Czy jest zdrowsza, niż palenie? Oczywiście, że tak.

Posiłkując się już samymi temperaturami, które opisałem powyżej jednoznacznie można stwierdzić, że waporyzacja to dużo zdrowsza alternatywa dla palenia. Przechodząc do praktyki, po zakupie waporyzatora, w czasie waporyzacji zauważysz kilka ogromnych różnić. Przede wszystkim będziesz dusił się dużo mniej za sprawą dużo niższej temperatury. Efekt, działanie ziół po waporyzacji będzie odczuwalne dużo lepiej, niż po paleniu. Wiele osób boryka się z problemem duszenia w obrębach klatki piersiowej. Używając waporyzatora możesz zapomnieć o tym problemie.

Efekty uboczne waporyzacji

  • Suchość w jamie ustnej

Tak naprawdę nie przychodzi mi do głowy więcej możliwych skutków ubocznych, a tych najbardziej kuriozalnych nie będę tutaj opisywać. Wiadomo, że istnieje możliwość jakiegoś uszkodzenia dróg oddechowych. Wiadomo też, że waporyzacja ma negatywny wpływ na płuca i drogi oddechowe ale nie mam podstaw, żeby o tym dużo pisać z tego względu, że to tylko domniemania, takie „na ludzki rozum” a badań na ten temat brak. Efekt uboczny, który wyszczególniłem w zasadzie towarzyszy mi przy waporyzacji najczęściej. Chwyć butelkę wody, kopsnij grzdyla i po sprawie.

Podsumowując

Najważniejsze jest zachowanie ostrożności. Jeśli zamierzasz kupić waporyzator, kupuj sprawdzone produkty, od sprawdzonych dostawców. Nie kupuj chińskich waporyzatorów typu snoop dogg za 30 zł, czy Titan Hebe. Te urządzenia nie mają nic wspólnego z waporyzacją, a ich użytkowanie kategorycznie nie jest ani zdrowe, ani bezpieczne. Sprawdzone produkty w dobrej cenie znajdziesz w sklepie jarajto.pl

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze