Większość ludzi wie, że THC (tetrahydrokannabinol) jest substancją chemiczną zawartą w marihuanie, która jest odpowiedzialna za euforyczny haj. Ale co można jeszcze powiedzieć o THC i jego działaniu psychoaktywnym?
Nieważne czy jesteś nowicjuszem czy starym wyjadaczem – wiedza nie śmierdzi i warto mieć jakieś dodatkowe pojęcie o tym, z czym ma się do czynienia.
THC jest kannabinoidem, ale czym jest kannabinoid?
Aby zrozumieć czym jest THC trzeba zawiesić poprzeczkę troszkę wyżej i poznać kannabinoidy.
Kannabinoidy to związki chemiczne w roślinie, które po połączeniu z odpowiednimi receptorami w naszym mózgu wywołują określone efekty. W konopiach jest ponad 100 kanabinoidów, ale najbardziej znanymi jest THC, a zaraz obok CBD.
Za izolacją THC stoi chemik pochodzący z Izreala. W 1964 r. Raphael Mechoulam wyizolował i zsyntezował THC z Libańskiego haszyszu. To wszystko zapoczątkowało badania nad THC i odkryto wiele innych kannabinoidów, receptorów kannabinoidowych w naszym ciele i przede wszystkim endokannabinoidów – związków podobnych do samego THC, które są wytwarzane naturalnie przez nasz organizm utrzymując jego prawidłowe funkcjonowanie.
Dlaczego marihuana produkuje kannabinoidy?
Kannabinoidy znane są jako metabolity wtórne. Co oznacza, że produkowane substancje chemiczne nie odgrywają głównej roli w rozwoju rośliny. Jednak metabolity wtórne działają jak układ odpornościowy rośliny, odpierając szkodniki, pasożyty i drapieżniki.
Dlatego, że ludzie oraz zwierzęta posiadają system receptorów, które współgrają z THC, możemy czuć efekty działania marihuany takie jak euforia lub mogą odgrywać ważną rolę w leczeniu wielu chorób! Ten system nazywa się ECS – endokanabinoidowy, to grupa wytwarzająca sygnały chemiczne do receptorów, które potem oddziałują na organizm człowieka lub zwierzęcia.
Jak THC produkuje efekty i sprawia, że jesteśmy na fazie?
W skrócie, THC współgra tak jak wyżej wspomniałem, z systemem endokanabinoidowym człowieka. Łączy się z mózgiem oraz centralnym układem nerwowym by upoić użytkownika. Jednak czy to oznacza, że ewoluowaliśmy dla konopi?
Nie do końca. Na początku był anandamid, czyli naturalny kannabinoid występujący w organizmie człowieka. Można też go spotkać w czekoladzie. Kojarzysz haj biegacza? To właśnie wtedy uaktywnia się anandamid i można poczuć niezłą euforię. Dzięki temu, że anandamid ma podobną strukturę do THC, to nasz organizm potrafi reagować z marihuaną.
Czego możesz się spodziewać po THC?
THC ma szeroki zakres krótkotrwałych działań, które mogą ale nie muszą być odczuwalne przez każdego tak samo. Wszystko zależy od budowy naszego organizmu. Na przykład u niektórych THC może wywołać spokój, a u kogoś innego strach.
Warto wspomnieć też o tym, że jest wiele odmian marihuany i to jak działa zależne jest od tego ile posiada % THC i jaka to odmiana. A odmiany są trzy:
– Sativa,
– Indica,
– Hybryda.
Tutaj wymienię większość efektów, które THC MOŻE wywołać:
- Relaks,
- senność,
- głód,
- euforia,
- podniecenie,
- zawroty głowy,
- energia,
- upośledzenie koordynacji ruchowej,
- uczucie ciężkości,
- opanowanie,
- spokój,
- suchość w ustach,
- przyśpieszone tętno,
- halucynacje (tylko w niektórych przypadkach)
- niepokój,
- lęki,
- czerwony oczy,
- śmiech.
Tak BTW. jest tego znacznie więcej, ale to bym musiał poświęcić na to lekko z 5 godzin :D.
Podsumowanie
Teraz już wiesz co oznacza THC, na co wpływa i jak działa. Warto mieć to wszystko na uwadze, szczególnie jeśli chcesz spróbować THC pierwszy raz w życiu. Jeśli robisz to częściej lub „od zawsze” to myślę, że artykuł nie zaszkodził, a nadzieję mam, że poszerzył twoją wiedzę na temat THC.