spot_img

Ile THC utrzymuje się w organizmie?

Jak długo THC można wykryć w ciele? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na grupach o tematyce wiadomo jakiej. Nic dziwnego, bo czasem człowiek jest zmuszony do takich czynności jak testy, lub po prostu ma badania i chce wiedzieć, że na pewno nic nie wyjdzie podczas tychże badań.

Żeby odpowiedzieć na pytanie z tytułu trzeba przede wszystkim dowiedzieć się jaką drogę przechodzi THC, zanim w ogóle zacznie działać. THC zanim zacznie działać dostaje się przez płuca do całego krwiobiegu, potem do serca, a na końcu do mózgu łącząc się przy tym z receptorami CB1 oraz CB2. Między innymi temu czuje się szeroko pojęty „haj”.

Gdy krew krąży w organizmie, THC jest stale trawione przez wątrobę i rozkładane na metabolity. Aby wykryć obecność marihuany w organizmie testy skupiają się właśnie na metabolitach, a właściwie na jednym 11-nor-9-karboksy-THC lub THC-COOH.

Metabolit THC nie jest aktywny, ale utrzymuje się dłużej w organizmie niż aktywne THC. Dlatego testy są nastawione własnie na metabolit THC, bo gdyby były na aktywne THC, to już po dwóch dniach mogłyby nic nie wykryć, gdzie test na THC w przypadku badania moczu można wykryć nawet przez 10 dni. Dlatego zaleca się pić dużo wody gdy czeka nas jakieś badanie, lub test.

Co wpływa na to, jak długo THC utrzymuje się w organizmie?

Dawka/dawkowanie THC

Im większa dawka THC, tym dłużej organizm będzie ją rozpracowywać. Uwaga teraz strzelam. 10% załóżmy, że działa godzinę, 20% zatem będzie działać zatem dłużej i mocniej, czyli mniejsza dawka THC będzie rozkładać się krócej, bo będzie jej analogicznie mniej w organizmie. Jeśli chodzi o dawki to mówimy też tutaj o ILOŚCI. Gram będzie wydalać się z organizmu krócej niż dwa gramy. A jeśli chodzi o jedzenie, to jest kompletnie inna bajka.

Częstotliwość zażywania THC

To jak często zażywasz THC ma też wpływ na to, jak długo będzie utrzymywać się w organizmie. Paląc raz na miesiąc nie powinno być z tym problemu, żeby THC zniknęło z organizmu całkowicie nawet po kilku dniach, ale już przy sesjach powtarzanych co drugi-trzeci dzień, lub w ogóle codziennie, może być problem.

Wtedy zanim THC wydostanie się z organizmu, to przyjmowana jest kolejna dawka i kolejna i tak w nieskończoność. Wtedy organizm ma dużo metabolitu THC i ciężej z niego zejść, ale da się. Nie mówię, że nie.

Tłuszcz

Istotną sprawą jest również tłuszcz. Jak wiadomo THC łączy się również z tłuszczem, gdzie „zostaje uśpiony”. Dlatego by pozbyć się całkowicie THC, zalecane są również ćwiczenia. Bieganie to idealna opcja dla osób, które chcą się pozbyć THC z organizmu. Wtedy THC wydostaje się z tłuszczu i zostaje wydalane razem z kałem i moczem .

Metabolizm

Metabolizm to jedna z najważniejszych funkcji jeśli chodzi o wydalanie THC. Organizm o szybszym metabolizmie przerobi szybciej THC i wydali je z organizmu. Co jest raczej dość logiczne.

W takim razie, jak długo THC zostaje w organizmie?

Nie ma określonej reguły na to. Nie można stu osobom powiedzieć „ej, jak zapalisz teraz to przez tydzień THC będzie wykrywalne w Twoim organizmie”. Jest tutaj zbyt wiele zależnych, które zmieniają się znacznie na przestrzeni lat, trybu życia i wielu, wielu innych rzeczy. THC i jego metabolity można wykryć we krwi, moczu, ślinie i włosach – o włosach mówi się różne rzeczy, że nawet po 60 dniach można wykryć THC w nich, ile w tym prawdy? Nie wiem, jeszcze nigdy nikt mi nie wyrywał włosów, żeby przebadać czy czasem nie jarałem trawy 😅.

We krwi THC zostaje najkrócej. Ale za to można je wykryć najszybciej, w osoczu zostaje do kilku godzin więc jeśli ktoś miał badaną tylko krew i to po kilku godzinach, to miał farta. Za to! Metabolit THC-COOH utrzymuje się w krwi do 25 dni, więc wtedy już nie jest tak ciekawie jakby mogło się wydawać. Czas w jakim maksymalne stężenie THC występuje w osoczu to zaledwie 3 minuty, jednak szybko spada do minimum, bo zaledwie w 30 minut. Badania mówią, że THC we krwi idzie wykryć do 5 godzin po zapaleniu.

W 2009 roku przeprowadzono badanie na 25 osobach, które często używały marihuany. Uczestników wysłano na siedem dni abstynencji, a po niej zbadano każdego z nich testami na THC. Co ciekawe tylko u 9 osób THC nie zostało wykryte, pozostałe 16 osób nadal miało THC w swoim organizmie. Po kolejnym tygodniu już tylko 6 osób miało wykrywalny poziom THC w organizmie, ale wszyscy z nich mieli wykrywalny metabolit THC-COOH.

Ile THC utrzymuje się w moczu?

Testy narkotykowe najczęściej przeprowadza się poprzez badanie moczu. Badanie moczu często wykorzystuje graniczne stężenie THC-COOH. Taki test może wykryć THC do 10 dni, ale może się zdarzyć, że będzie to 21 dni. Czułość testu to 50 nanogramów na mililitr, zdarza się, że testy mają czułość 20 nanogramów na mililitr. Ale z tego co wiem, to w Polsce się ich nie stosuje i to właśnie w przypadku tych drugich testów możliwe jest wykrycie THC w moczu do 21 dni. Tu zależne też jest oczywiście to, ile palisz i jak długo palisz.

Przy jednorazowym użyciu przy teście 20ng/ml możesz spodziewać się, że THC zostanie wykryte do maksymalnie siedmiu dni. Proces ten można przyśpieszyć pijąc dużo płynów, które spowodują, że metabolizm będzie szybszy, za czym idzie oczywiście szybsze wydalanie THC z organizmu.

Według badań z 2017 roku, wykrywalność THC u sporadycznych użytkowników marihuany można wykryć w przedziale od 3 do 5 dni, tych, którzy palą troszkę częściej od 5 do 15 dni, a do 30 dni u użytkowników, którzy mają styczność z marihuaną częściej niż raz na 3-4 dni.

Jak długo THC pozostaje w ślinie?

W ślinie przebywa krótko, u sporadycznych użytkowników jest to czas od 3 do 6 dni, zaś u zaawansowanych użytkowników jest to aż 29 dni. Jednak trzeba naprawdę sporo palić, by sięgnąć tej górnej granicy. Oczywiście mowa tutaj o metabolicie, a nie aktywnym THC.

Jak długo THC jest wykrywalne we włosach?

Tej metody nie stosuje się tak często jak trzech powyższych. Jest ona zbyt kontrowersyjna, ponieważ THC we włosach osoby można wykryć nawet, jeśli ta osoba nie paliła. Jak to możliwe? Ano w ten sposób, że włosy potrafią zatrzymać THC nawet jeśli ktoś w nie dmuchnie, więc jeśli ktoś będzie chciał ci wykonać takie badanie, możesz z reguły się odwołać i powiedzieć, że byłeś na jakimś koncercie czy coś i faktycznie możliwe, że czułeś jak ktoś pali, ale byłeś zbyt zajęty żeby uciekać w popłochu przez strasznym dymem tej jakże złej i diabelskiej rośliny.

Dla testu przebadano w 2015 grupkę osób, którym podawano THCA, żadnej osobie we włosach nie wykryto THC, jednak metabolit THC-COOH już tak, a co jest najlepsze? Że THC-COOH utrzymywało się we włosach aż 90 dni od zażycia pierwszej dawki.

Jak widzisz metod jest kilka, nie każda jest dokładna i nie ma reguły na to, komu zostało więcej czasu na oszukanie testu na THC. W każdym razie jeśli chcesz przejść test negatywnie polecam pić dużo wody i używać kwasku cytrynowego.

Dzięki, że dotrwałeś do końca, mam nadzieję, że artykuł się spodobał. Pozdro wyluzowani!

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze