spot_img

Czy konopie są lepsze w produkcji tlenu niż drzewa?

Przede wszystkim – konopie to rośliny, które nie są narkotykiem i nie są niebezpieczne. Co prawda z konopi wytwarza się marihuanę, ale to zwykła roślina, tak samo jak mięta, jeżówka, żeń-szeń itp. Dopiero po obróbce jest w stanie wytworzyć odpowiednie składniki, które będą odpowiedzialne np. za haj.

Na całym świecie, nawet w Polsce – ostatnimi czasy idzie zaobserwować, że konopie są co raz bardziej doceniane w różnych sferach. Niekoniecznie tych zdrowotnych, ale również w przemyśle odzieżowym, czy po prostu produkcyjnym. Liny, tkaniny czy plastik – to wszystko idzie wytworzyć właśnie z konopi. Ale jak jest z tlenem?

Jak dobrze wiesz lub nie, ale teraz się dowiesz – konopie rosną bardzo szybko. W przeciągu pół roku może wyrosnąć krzew o wysokości nawet dwóch metrów. Do tego może być tak objętościowy, że nie jesteś w stanie sobie wyobrazić, jak wiemy – rośliny wytwarzają tlen. Zatem jak bardzo konopie są produktywne jeśli chodzi o wytwarzanie tlenu? Czy konopie są lepsze w tym od drzew?

Uprawa konopi, kiedy zaczęto uprawiać konopie?

Uprawa konopi w Polsce nie jest do końca legalna, jak z resztą w wielu krajach. Jednak konopie przemysłowe przejmują rynek i wielu rolników dziś zakłada plantacje tychże konopi. Mowa tu o konopiach z niską zawartością CBD oraz THC. Najczęściej % te oscylują między 2-3% CBD, a 0.05 – 0.1 THC. Po uzyskaniu odpowiednich zgód, takie uprawy są legalne.

Uprawę konopi zaczęto stosować już od 5 do 10 tysięcy lat temu i wtedy wiedziano, że to „magiczna” roślina. Wykonywano z nich liny, lekarstwa i nawet papier! Najstarszą udokumentowaną uprawą konopi jest ta, z 5 tyś lat wstecz, która miała miejsce w Chinach. Z resztą Chiny (chyba), były pierwszym państwem w którym zaczęto leczenie tą rośliną takich chorób jak artretyzm.

Konopie to nie narkotyk

Można mówić wiele o konopiach, ale te z których wykonuje się tkaniny, biopaliwo, plastik itp. nie jest psychoaktywna. Konopie przemysłowe to nie są konopie indyjskie, a to właśnie z konopi indyjskich wytwarza się psychoaktywną marihuanę. Brak świadomości i edukacji doprowadza do tego, że nie rozróżnia się tych choć podobnych wyglądem do siebie, to innych kwiatów.

Czemu więc uprawy konopi są zakazywane? Przez akt ludzkiego zaniedbania. Jedyne co łączy psychoaktywną marihuanę, a konopie przemysłowe to to, że to ten sam gatunek. Ale jednak inny! Bo jak wiadomo nie jest psychoaktywny.

Produkcja tlenu przez konopie

Mówi się, że konopie mogą wytworzyć więcej tlenu niż drzewo, o ile więcej? Podobno jeden akr konopi może wytworzyć tyle tlenu co 25 akrów lasów. Jak prawdziwe jest to stwierdzenie?

Odpowiedź na to pozornie proste pytanie jest znacznie bardziej skomplikowana niż może się wydawać. Warto w takim razie przypomnieć sobie na początku o tym, jak powstaje tlen.

Tlen powstaje podczas procesu zwanego fotosyntezą, rośliny pobierają z ziemi wodę (H2O), światło (CO2) czego skutkiem jest wytwarzanie tlenu (O2). To tak w skrócie. Oczywiście nie jest tak, że rośliny w ogóle nie potrzebują tlenu, bo potrzebują, a najbardziej go potrzebują w nocy. Mimo wszystko każda roślina wypuszcza więcej tlenu, niż go przechowuje. A praktycznie cały proces jest zależny od liści rośliny, bo właśnie przez liście jest pochłaniane światło i wypuszczany tlen.

Czyli więcej liści więcej tlenu?

Na to wygląda. W takim przypadku jak mają się konopie do drzew? Konopie są znacznie mniejsze od drzew i przede wszystkim mają o wiele mniej liści niż drzewa, a to, że rosną szybciej nie znaczy, że będą w stanie produkować więcej tlenu. Więc ciężko uwierzyć w to, że konopie są w stanie wyprodukować więcej tlenu niż drzewa.

Ale to wcale nie jest takie proste jak może się wydawać…

Dlaczego? Badania wykazują, że jeden hektar konopi może pochłonąć aż do 22 ton dwutlenku węgla. Konopie można uprawiać dwa razy w roku więc… Robią się to aż 44 tony dwutlenku węgla z jednego hektara. Konopie są zaliczane do roślin C4 – czyli do tych, które produkują znacznie więcej tlenu od roślin C3. Nie będę się tu rozpisywał na temat różnic między roślinami C3 i C4.

Jak to jest z drzewami? Im starsze drzewo, tym mniej tlenu i to jest fakt. Proces fotosyntezy jest znacznie spowolniony jeśli drzewo się starzeje więc w tym lepiej wypadają konopie, bo co pół roku można sadzić nową uprawę.

To sprawia, że konopie są lepsze w produkcji tlenu niż drzewa. Jedynym problemem jest tutaj sama uprawa, bo żeby konopie wytwarzały więcej tlenu niż drzewa, trzeba je ścinać regularnie co ok. pół roku. Konopie nie są też długowieczne tak jak drzewa, co przekłada się oczywiście na kolejną robotę.

Nie idzie dokładnie określić ile drzewo jest w stanie wytworzyć tlenu, ale są to ogromne liczby, tak samo jak w przypadku konopi, można jedynie spekulować ale bądźmy szczerzy – z konopiami i ich tlenem jest trochę roboty. W każdym razie, konopie potrafią produkować tlen i są w tym całkiem niezłe.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze