spot_img

Konopie w życiu codziennym

Wiadomo nie od dziś, że konopie są z nami od wieków. Już setki lat przed naszą erą były wykorzystywane do leczenia przeróżnych objawów i chorób ale prócz zastosowania, które jest znane każdemu, bywało i nadal bywa, że używamy ich do rzeczy o których niektórym się nie śniło!

Liny i sznury z konopi

Z konopi bardzo łatwo można wykonać liny i sznury, są wytrzymałe i przede wszystkim długotrwałe! W internecie roi się od aukcji z takimi linami, warto tutaj wspomnieć o tym, że konopie rosną bardzo szybko, za czym idzie można wykonać dużo produktu w krótkim czasie.

Ciekawostka. w 2012 roku archeolog Carl Lipo udowodnił, że rzeźby Moai, zostały przeniesione dzięki sznurom wykonanym z konopi. Jakie to rzeźby? A no te z Wysp Wielkanocnych 😁

Papier konopny

Dość obszerny temat i bardzo ważny jeżeli zależy ci na środowisku w którym żyjesz. Jak wiemy papier jest wytwarzany z drzew. Wycinanie drzew nie sprzyja matce naturze ani trochę. Bądźmy szczerzy – lasów tracimy co raz więcej, pożary wywoływane poprzez globalne ocieplenie, większe zapotrzebowanie na papier powoduje, że tracimy cenne dla naszego zdrowia i życia drzewa. Dlaczego więc nie korzystamy z dobrodziejstw, które dają konopie? Tak – konopie są lepsze od drzew w tym temacie. Z jednego hektara konopi możemy pozyskać tyle masy papierowej co z czterech hektarów drzew! Zaskakujący wynik, prawda? Prócz tego konopie są gotowe do zbiorów pod produkcje papieru już w niecały rok! I tak co roku! Papier konopny może mieć takie samo zastosowanie jak papier drzewny, dosłownie w każdej dziedzinie. Do tego papier konopny jest odporny na żółknięcie, jest bardziej wytrzymały i odporny na przedarcia. Jest tu jeden haczyk. Wyprodukowanie takiego papieru jest kosztowne ale tylko pod względem zakupu odpowiedniego sprzętu. Przy produkcji papieru konopnego nie ucierpiałby również rynek konopny, który zajmuje się uprawą konopi do celów medycznych lub rekreacyjnych ponieważ papier wytwarza się z łyka. Łyko stanowi 80% powierzchni łodygi konopi. Może warto zainwestować w taki biznes? Co myślicie wyluzowani?

Plastik konopny

Który z plastikiem ma niewiele wspólnego… Jednak jest to forma, która przyjęła się raczej na stałe. Bio odpowiednik plastiku, który jest na świecie wszędzie… Nawet w oceanach, co boli pewnie niejedną osobę, w tym i mnie.

Już w 1941 roku Ford postanowił stworzyć auto odrzucając zwykły plastik i zastępując go właśnie tym konopnym, twierdząc, że jego wytrzymałość jest dwa razy większa od pierwotnego plastiku. Dziś niektóre firmy powracają do takiego rozwiązania, szkoda, że nie na większą skalę. Plastik konopny rozkłada się w niespełna 80 dni. W porównaniu do pierwotnego? Wynik trudny do pobicia.

Produkcja bioplastiku konopnego praktycznie nie różni się niczym od produkcji znanego wszystkim plastiku. Maszyny te same więc kosztów produkcji nie zwiększą. Niestety gospodarka musi iść wciąż do przodu więc firmom, które przodują w sprzedaży plastiku zwyczajnie nie opłaca się zamieniać aktualnego stanu rzeczy na bardziej bio. Może kiedyś doczekamy się jeszcze dominacji plastików, lin czy papieru z konopi. Widocznie wolimy iść w złą stronę, szkoda, że świadomie 😒.

Zapomniałem o czymś bardzo ważnym, wracając do lin. Skoro można z konopi robić liny to i również włókna z których można produkować na przykład odzież.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze