spot_img

Marihuana, czy uzależnia?

Pewnie nie raz zadawałeś sobie pytanie czy marihuana może uzależnić. Zdania tutaj są podzielone, niektórzy uważają, że to bajka o smokach, a drudzy, że te smoki widzieli. Czy w takim razie marihuana może uzależnić?

Moje odczucia na temat uzależnienia od marihuany

Według mnie każda używka może uzależnić, nieważne czy jest to marihuana, papieros czy inne używki. Tak naprawdę w dużej mierze zależy to od człowieka i jego podejścia do użytku. Znam osoby, które palą okazyjnie i nie czują potrzeby na co dzień żeby sobie zapalić papierosa. Zazwyczaj to robią jak są gdzieś na mieście ze znajomymi na imprezce czy przy piwku w barze. Jednak gdy skończą im się papieroski, lub nikt inny nie pali, nie mają takiej potrzeby i nie wariują jak chomik w kółku.

Są też osoby, które palą papierosy i zażywają używki podczas stresowych sytuacji. I to jest powód dla którego marihuana może uzależniać. Jak dobrze wiemy marihuana działa relaksująco na organizm, wprowadza euforie do naszego umysłu i sprawia, że zapominamy o bożym świecie. Nie jest to obojętność, ale takie ciekawe przeżycie, które z resztą polecam każdemu. Przyzwyczajając swój umysł do takich stanów, chcemy jak najszybciej do nich wrócić gdy stres dosięga nas ponownie.

Nie wszyscy tak mają, bo z psychologicznego punktu widzenia, sam stres jest uzależniającym czynnikiem. Znam kilka osób, które bez życia w stresie się nie odnajdują, paradoksalnie oczywiście, bo nie prowadzi to, do niczego dobrego.

uzależnienie od marihuany
Uzależnienie od marihuany różni się od uzależnienia od alkoholu, jednak może mieć podobne objawy.

Psychiczne uzależnienie od marihuany, to to, do czego dążę

Prócz stresów, organizm jest w stanie przysporzyć nam również wszelakich bólów. Mowa tu o takich sprawach jak ból kręgosłupa, głowy czy inne przewlekłe i drażniące bóle. Paląc marihuanę większości z tych rzeczy możemy się pozbyć, również na dobre, ponieważ marihuana ma dobry wpływ na samopoczucie oraz walkę z takimi objawami.

Tylko pamiętajmy, że psychika człowieka nie jest murem nie do przebicia więc jeśli przyjdzie taka chwila, że stwierdzimy, że bez marihuany nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, to jest to wielki krok ku uzależnieniu.

Objawy uzależnienia od marihuany

  • Używanie marihuany częściej i w większych ilościach, niż zakładałeś,
  • chęć rzucenia lub zaprzestania palenia, ale bezskutecznie,
  • silne pragnienie ciągłego palenia,
  • używanie marihuany do takiego stopnia, że wybijasz się z rytmu pracy i życia codziennego,
  • kontynuowanie używania marihuany, nawet jeśli ma to zły wpływ na twój związek, życie rodzinne itp,
  • rezygnacja z hobby, sportów itp – na rzecz palenia trawki,
  • używanie marihuany w sytuacjach niebezpiecznych np. prowadzenie auta,
  • wyrabianie tolerancji,
  • trudności z normalnym funkcjonowaniem po rzuceniu (nawet 1 dzień po).

Czy uzależnienie od marihuany jest złe?

A dlaczego ma być dobre? Jeżeli jesteśmy zdania, że uzależnienie od marihuany to nic takiego, przecież to roślina życia itp. ‘A WY TEŻ PISZECIE O TEJ ROŚLINIE W SAMYCH SUPERLATYWACH’. To się mylicie. Piszemy, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy świadomi. Jeżeli twierdzisz, że masz problem z marihuaną to jesteś na dobrej drodze.

Na szczęście uzależnienie od marihuany nie objawia aż takich wielkich skutków ubocznych jak w przypadku uzależnienia od alkoholu. Po prostu uzależnieni od trawy mają większą świadomość swoich działań i dla nich marihuana czasem jest takim czynnikiem pomagającym w normalnym funkcjonowaniu. Alkohol? Niszczy organizm oraz rzadko kiedy sprawia, że zachowujemy się normalnie. Pamiętajmy, że uzależnień też może być kilka. Trzy buszki dziennie, które uważasz za niezbędne w codziennym życiu, to również uzależnienie.

Jeżeli przeżyliście kiedyś taki stan jak uzależnienie, właśnie od marihuany. Podzielcie się swoją historią, a jeżeli uważasz, że masz z tym problem, napisz do nas. Pomożemy 😊

Podsumowanie

Nie ma czegoś takiego jak dobre uzależnienie. Nawet w związku uzależnienie od drugiej osoby może być toksyczne. Ważne żeby w takiej sytuacji podjąć odpowiednie kroki i być świadomym uzależnienia. Jeśli widzisz, że diametralnie zmienia się twoje zachowanie, to coś już jest nie tak, jak być powinno. W każdym razie, uzależnienie od marihuany to znacznie rzadszy przypadek niż uzależnienie od alkoholu.

Według badań tylko, albo i aż od 5 do 9% ludzi może uzależnić się od marihuany, czy to dużo? Porównując te statystki do alkoholu można powiedzieć jedynie, że nie. Alkoholików na świecie jest znacznie więcej, ale będąc obiektywnym trzeba powiedzieć, że w jakiejś części odpowiada też za to legalność marihuany.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze