spot_img

Lekarze boją się przepisywać marihuanę

Czy naprawdę w Polsce jest aż taki problem z medyczną marihuaną?

Tak. Jest. Chodząc po forach i grupkach facebookowych, nie raz natrafiłem się informację o braku towaru w aptekach, ale to nie wszystko. Lekarze boją się przepisywać medyczną marihuanę, dlaczego? Przecież nie ma za to żadnych konsekwencji. Pierwszym powodem do strachu jest przede wszystkim brak regulacji dotyczących tego, komu można zapisać ten „lek”. Decyzję przepisania medycznej marihuany Polski rząd zostawił w rękach lekarzy, czy to skutkuje strachem? Być może. Drugą sprawą jest to, że recepta na marihuanę nie jest zwykłą receptą. Nazywana jest receptą narkotyczną, brzmi odrzucająco, prawda? By wypisać taką receptę lekarz musi posiadać specjalne druki RPV i dokumentację. Przepisać może ją każdy, prócz weterynarza. Wystarczy mieć choć trochę pojęcia o tym, na co, i jak działa medyczna marihuana.

Jacy lekarze najczęściej wypisują receptę na marihuanę?

Według statystyk, najczęściej receptę wypisują psychiatrzy oraz onkolodzy. Ogół wypisujących receptę sięga niespełna 4,5%. Bardzo słaby wynik, jeśli wiemy jak bardzo pomocna jest medyczna marihuana. Można spekulować, że nie sami lekarze nie chcą wypisywać recept lecz dużo pacjentów odmawia wypisania jej z powodów, które raczej są wszystkim znane. Marihuana w Polsce nie jest kojarzona z dobrem powszednim. Kojarzy się prędzej z dilerką, kłopotami z prawem, światem undergroundowym i przede wszystkim z mocnym, niebezpiecznym narkotykiem. Ile w tym prawdy, każdy wie.

Przez co traci w oczach medyczna marihuana?

Przede wszystkim przez brak edukacji ze strony lekarzy, jak i pacjentów. Medyczna marihuana jest legalna i dopuszczona do sprzedaży poprzez receptę od 2017 r. To zbyt krótki czas by wyszkolić odpowiednio tysiące lekarzy. W moim mieście 1/4 z nich nie słyszała o medycznej marihuanie. A apteki? Nawet nie mają dostępu by sprowadzić towar i się w niego zaopatrzyć.

Medycznej marihuany jak nie było, tak nie ma.

Panie ministrze, gdzie jest obiecany towar? Półki w aptekach z medyczną marihuaną mają niewiele wspólnego. Obiecane są duże dostawy, które tak czy siak kończą się dosłownie w przeciągu miesiąca. Niestety duży problem robi nam to, że marihuana nie jest uprawiana w Polsce, a za granicą. Do tego cena. Ile zapłacimy za medyczną marihuanę? Od 65 do 75 zł. Dość sporo jak na jeden gram. Czy Polska kiedyś będzie gotowa na wzięcie pod uwagę, tak ważnego produktu jakim jest susz? Nie wiemy. Póki co łatwiej dostać susz CBD w przeróżnych sklepach, nawet w galeriach handlowych.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze