spot_img

Z czego wykonane są bletki?

Bletki, bibułki, wrapy. Jeżeli kiedykolwiek paliłeś jointa czy blunta to wiesz dobrze co to jest. A czy wiesz z czego takie bletki są wykonane? Jeśli nie, to koniecznie musisz się zapoznać z tym wpisem.

Bletki – niezbędnik każdego palacza

Bletki to krótkie papierki, które od setek lat służyły do kręcenia papierosów. Wykonane są z przeróżnych materiałów. Ciekawostką jest to, że kiedy bletki nie istniały, tytoń był palony w zwykłym papierze.

Cóż, smród musiał być naprawdę nie do zniesienia. Pierwsze bletki powstały w Hiszpanii. Alexandro Rizlette de Cramptone Lacroix zaczął je produkować już w 1660 roku, 76 lat później założono firmę oraz zaczęto produkować bletki na szerszą skale. Sam Napoleon sprowadzał bletki od Pay-Pay, nie chciał by jego żołnierze wypalali kartki z książek, śmieszne ale prawdziwe. Kolejne 70 lat w przód i firma zaczyna produkować bletki ryżowe, zmieniają nazwę firmy, która z resztą funkcjonuje do dziś – na Rizla +.

Nazwa powstała od nazwiska założyciela i dodania Riz w przedsionku, co z francuskiego znaczy nic innego jak ryż. Żadna firma nie zdobyła tak wielkiej popularności jak Rizla +, mimo to pod koniec 20 wieku, sprzedali firmę rezygnując z marki. Firma została przejęta, a bletki nadal są produkowane i sprzedawane. Zapewne Ty, jak i twoi znajomi nigdy nie słyszeliście o Rizla +, prędzej o OCB czy RAW, historia tak czy siak, jest ciekawa.

bletki do palenia marihuany
Jedne z pierwszych bletek na świecie.

Z czego w takim razie są wykonane bletki?

Bletki mogą być wykonane z z kilku materiałów, a mianowicie:

Ścier drzewny – częściej przy bletkach określany jako pulpa drzewna. Jest to miazga, półprodukt powstały ze zgniecionego materiału.

Konopie – bletki są również wykonane z liści konopi. Oczywiście nie ma co liczyć tutaj na żaden haj związany z paleniem takiej bletki 😁. Bletki konopne zastąpiły bletki wykonywane z liści tytoniu, są na pewno zdrowsze. Inaczej nazywane wrapami – bardzo długo się spalają.

Słoma ryżowa – najcieńsze bletki są wykonywane zaś ze słomy ryżowej, która jest bardzo popularna w USA. Bletki mimo tego, że są cienkie, spalają się równomiernie i przede wszystkim, wystarczająco długo.

Len – bletki wykonane z papieru lnianego podobnie jak wykonane ze słomy ryżowej są bardzo cienkie. Palą się nieco szybciej, jednak tak dokładnie, że trudno o jakikolwiek popiół. Rzadko spotykane na polskim rynku.

Rynek bletek cały czas próbuje zaskoczyć czymś nowym

Jeszcze jakiś czas temu (100 lat 😅), można było pomarzyć o bletkach smakowych, jednak marzenia się spełniły i od ok. 1906 r. na rynek zostały wprowadzone bletki smakowe. Dziś przodującymi markami, które zasypują rynek swoimi bletkami smakowymi to przede wszystkim Juicy Jay’s. A słyszałeś może kiedyś o złotych bletkach? Tak, są bletki wykonane ze złota. Nie jest to tani biznes, ale przykładowo na prezent? Idealna opcja. Każdy potrzebuje czasem trochę luksusu.

złote bletki do marihuany

Do zobaczenia, buch z Tobą!🥰

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze