Z czego wykonane są bletki?

Bletki, bibułki, wrapy. Jeżeli kiedykolwiek paliłeś jointa czy blunta to wiesz dobrze co to jest. A czy wiesz z czego takie bletki są wykonane? Jeśli nie, to koniecznie musisz się zapoznać z tym wpisem.

Bletki – niezbędnik każdego palacza

Bletki to krótkie papierki, które od setek lat służyły do kręcenia papierosów. Wykonane są z przeróżnych materiałów. Ciekawostką jest to, że kiedy bletki nie istniały, tytoń był palony w zwykłym papierze. Cóż, smród musiał być naprawdę nie do zniesienia. Pierwsze bletki powstały w Hiszpanii. Alexandro Rizlette de Cramptone Lacroix zaczął je produkować już w 1660 roku, 76 lat później założono firmę oraz zaczęto produkować bletki na szerszą skale. Sam Napoleon sprowadzał bletki od Pay-Pay, nie chciał by jego żołnierze wypalali kartki z książek, śmieszne ale prawdziwe. Kolejne 70 lat w przód i firma zaczyna produkować bletki ryżowe, zmieniają nazwę firmy, która z resztą funkcjonuje do dziś – na Rizla +. Nazwa powstała od nazwiska założyciela i dodania Riz w przedsionku, co z francuskiego znaczy nic innego jak ryż. Żadna firma nie zdobyła tak wielkiej popularności jak Rizla +, mimo to pod koniec 20 wieku, sprzedali firmę rezygnując z marki. Firma została przejęta, a bletki nadal są produkowane i sprzedawane. Zapewne Ty, jak i twoi znajomi nigdy nie słyszeliście o Rizla +, prędzej o OCB czy RAW, historia tak czy siak, jest ciekawa.

Jedne z pierwszych bletek na świecie.

Z czego w takim razie są wykonane bletki?

Bletki mogą być wykonane z z kilku materiałów, a mianowicie:

Ścier drzewny – częściej przy bletkach określany jako pulpa drzewna. Jest to miazga, półprodukt powstały ze zgniecionego materiału.

Konopie – bletki są również wykonane z liści konopi. Oczywiście nie ma co liczyć tutaj na żaden haj związany z paleniem takiej bletki 😁. Bletki konopne zastąpiły bletki wykonywane z liści tytoniu, są na pewno zdrowsze. Inaczej nazywane wrapami – bardzo długo się spalają.

Słoma ryżowa – najcieńsze bletki są wykonywane zaś ze słomy ryżowej, która jest bardzo popularna w USA. Bletki mimo tego, że są cienkie, spalają się równomiernie i przede wszystkim, wystarczająco długo.

Len – bletki wykonane z papieru lnianego podobnie jak wykonane ze słomy ryżowej są bardzo cienkie. Palą się nieco szybciej, jednak tak dokładnie, że trudno o jakikolwiek popiół. Rzadko spotykane na polskim rynku.

Rynek bletek cały czas próbuje zaskoczyć czymś nowym

Jeszcze jakiś czas temu (100 lat 😅), można było pomarzyć o bletkach smakowych, jednak marzenia się spełniły i od ok. 1906 r. na rynek zostały wprowadzone bletki smakowe. Dziś przodującymi markami, które zasypują rynek swoimi bletkami smakowymi to przede wszystkim Juicy Jay’s. A słyszałeś może kiedyś o złotych bletkach? Tak, są bletki wykonane ze złota. Nie jest to tani biznes, ale przykładowo na prezent? Idealna opcja. Każdy potrzebuje czasem trochę luksusu.

Do zobaczenia, buch z Tobą!🥰

Poprzedni artykułFilmy na fazę cz. 2
Następny artykułCo leczy marihuana?

Podobne artykuły

Komentarze

Advertisment

Instagram

Najpopularniejsze

Jak zmielić susz bez młynka? 8 prostych trików

Mielenie suszu to jedna z najważniejszych pozycji. Jeśli nie zrobisz tego choć TROSZKĘ dobrze, to możesz liczyć się z tym, że nie...

Czy jest możliwa faza po CBD?

Jeden rabin powie tak, a inny rabin powie nie. Zdania ekspertów są podzielone. Z mojego punktu widzenia, faza jest możliwa. Jednak nie...