spot_img

Kim byli Hipisi?

Z czym dziś kojarzą się hipisi, co to znaczy dzieci kwiatów i dzieci lsd. I dlaczego ruch hipisowski zyskał taką sławę na całym świecie? Czy hipisi byli i czy są w Polsce? O wszystkim dowiesz się z tego wpisu.

Kim byli hipisi?

Hippies w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „żyć dniem dzisiejszym”. Na logikę można wziąć, że hipisi to ludzie, którzy żyli z dnia na dzień, nie przejmując się problemami dnia kolejnego i przede wszystkim dzisiejszego. Jednak to zdecydowanie za mało by opisać Hipisów, bo Hipisi zapisali się na kartach historii, a o ich istnieniu wie chyba każdy człowiek na świecie. Inspirowali artystów, muzyków, malarzy, psychologów i socjologów.

Swoim wyglądem przyciągali uwagę, a styl życia można było nienawidzić lub kochać całym sercem. Teraz hipisów jest mniej, jednak nadal istnieją i ściśle trzymają się swoich zasad, a właściwie ich braku. Hipisi nie przejmują się czasem, dla nich on nie istnieje. Nie mają stałego miejsca zamieszkania, uważają, że miejsca na ziemi jest wystarczająco dla wszystkich. Mogę się założyć, że ktoś w twojej rodzinie mógł być Hipisem, a nawet o tym nie wiesz – choć byłoby to ciężkie do przeoczenia.

Hipisi byli inaczej nazywani dziećmi kwiatów, skąd się to wzięło? Przede wszystkim przez ich miłość do natury, oraz chęć życia w zgodzie z matką naturą. Objawiało się to między innymi tym, że chodzili na boso, nie wstydzili się siebie ani nie narzucali sobie konkretnych stylów ubioru. Mimo to, styl ubioru hipisów został bardzo mocno zakorzeniony w modzie i inspirował wielu projektantów.

Ruch hipisowski – czym był, jak się objawiał?

Ruch hipisowski to kontrkultura – czyli grupa społeczna, która jest przeciwna obecnej kulturze, jak i powstawaniu nowych kultur. Różni się do od subkultury. Ruch hipisowski to bunt młodych przeciwko starszemu pokoleniu, według nie wolno było wierzyć nikomu po trzydziestce, ciekawe jak z hipisami po trzydziestce, co nie? 🤔

Chociaż skoro czas nie miał dla nich znaczenia, to może nawet nie liczyli lat i każdy był młody duchem i ciałem. Buntowali się również przeciwko wszelkim instytucjom, kościołom, rodzinom, szkołom, zakładom pracy, szefom. Nie tolerowali rywalizacji, uważali, że pieniądz jest zbędny. Byli przeciwni wojskom, wojnie, przymusom itp… Ich „slogan” brzmiał: „Make love, not war”. Co ciekawe ruch Hipisowski stał się modny wśród młodzieży, słuchano „Hipisowskiej” muzyki oraz kopiowano styl ubioru – bez przejmowania ich zachowań i przekonań.

Poprzez istnienie i bardzo szybkie rozpowszechnienie po świecie ruchu hipisowskiego można było zaobserwować narastające zasięgi ruchu pacyfistycznego (peace, love), ideologii ekonomicznych oraz zainteresowaniem religią Wschodu np. Buddyzmem. Poprzez ruch Hipisowski można było zaobserwować również, jak bardzo substancje psychoaktywne stawał się popularne – tak, to oni rozpowszechniali modę na używki takie jak marihuana czy LSD, palili tego od groma – w końcu dała to matka natura i było łatwiej się z nią wtedy komunikować.

Kto zapoczątkował ruch Hipiskowski?

14 stycznia 1967 r. – w tym roku zapoczątkował się ruch Hipisowski, a osobą która to zrobiła był Timothy Leary, którego to w ten właśnie dzień wyrzucono z Harvardu. Wtedy Timothy Leary przemówił do młodzieży mówiąc, że to „Koniec amerykańskich bożków, pracy i pieniądza, a początek ery miłości i nowej religii.

Ciekawostką jest to, że prócz Timothego Leary, przemawiali również Richard Alpert i Alan Watts. Przemawiali w białych szatach z namalowanym na czole okiem opatrzności, a podczas przemówień krążyła osoba która słuchaczom rozdawała marihuanę oraz LSD. Koniec ruchu przypadł na 1969 r. kiedy na koncercie The Rolling Stones 18-sto latek zaczął atakować ochroniarzy, którzy należeli do gangu motocyklowego Hell’s Angels.

Jego atak skończył się tym, że został pobity na śmierć. Było to przeciwne ruchowi Hipisowskiemu więc na mówi się, że z tym dniem duch Hipisów umarł. Nic nie trwa wiecznie – niebezpiecznie jest wierzyć, że coś trwa wiecznie 😥.

Jak ubierali się hipisi?

Hipisi ubierali się zazwyczaj w luźne ciuchy, koszule z cienkiego materiału, najczęściej z wzorami kwiatów. Nosili też opaski na głowie. Mężczyźni zapuszczali długą brodę i włosy – co miało przekazywać bunt dotyczący służby wojskowej. Hipisi chodzili na boso.

Marihuana, a Hipisi

No cóż, Hipisi uwielbiali psychodeliki i marihuanę. Każdy Hipis palił by przybliżyć się do matki natury oraz rozwinąć swoje duchowe skrzydła. Według nich psychodeliki poszerzały świadomość. Niestety to w pewnym stopniu też przyczyniło się do rozpadu ruchu. Wkrótce marihuanę i LSD zamieniano na amfetaminę oraz heroinę – co jak wiadomo, nie jest w żadnym stopniu bezpiecznie dla zdrowia.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze